1,25-Dihidroksi Vitamin D Testi Nedir

SUT NO TEST ADI   NUMUNE TÜRÜ  NUMUNE MİKTARI METOD ÇALIŞMA GÜNÜ RAPOR TARİHİ
900.010 1,25-Dihidroksi Vitamin D   Serum 1 mL RIA Salı İki gün sonra saat 18:00

Alternatif isimleri

Vitamin D2; Vitamin D3; Kalsidiol; Kalsifidiol; Kalsitriol; 25-OH Vitamin D; 25-Hidroksi Vitamin D; 1,25-Dihidroksi Vitamin D

Vitamin D testini neden yaptırmalısınız?

Şayet D vitamini eksikliğinizi varsa belirlemek için test2 yaptırmanız gerekir veyahut Vitamin D rehabilitasyonu için vitamin desteği alıyorsanız değerlerinizin uygunluğunu izlemek için de bu testi uygulayabilirsiniz.

Vitamin D testini ne vakit yaptırmalısınız?

Bu testi yaptırmanız için ihtiyaç duyulan vaziyetler; kalsiyum, fosfor ve paratiroid hormonlarınızın fazla olması, kemik hastalığı veyahut kemik zayıflığı hastalığınızın olması, eksik olan D vitamini için rehabilitasyon görecek olmanız veya  osteoporoz rehabilitasyonu görecekseniz gereklidir. Başka bir vaziyet da ise ihtiyar kadın veyahut malabsorbsiyonu olan kadın kategorilerinde olup D vitamini eksikliği tehlikeniz varsa bu testi uygularsınız.

Vitamin D testini yaptırmak için ne numunesi kullanılır?

Testi uygulamak için kolunuzdan damar yoluyla kan alınır ve bu numuneyle test yapılır.

Vitamin D testi için hazırlık gerekir mi?

Hayır. Test2 için rastgele bir hazırlık yapmanız gerekmez.

Günlük hayatta kullanılan süt veyahut hububat muhtevalarının vitamin D ile desteklenmesi pratikte iyi midir?

Evet, günlük hayatta kullanılan yiyecekler vitamin D ile güçlendirilmesi yapılabilir. Bilhassa kış, kapalı alanlar ve bulutlu havalarda olduğu gibi güneşe az maruz kalınan durumlarda vücudumuz yeterli miktarda vitamin D üretmez. Bu gibi durumlarda perhizle Vitamin D alınabilir. Bilhassa tabii balık yağı gibi birkaç yiyecekte bol miktarda bulunur. Kimi ülkeler bunu çoğunlukla süte, kahvaltılık gevreğe ve meyve suyuna vitamin D ilave ederek günlük ihtiyacını karşılamaya çalışır. Böylelikle juvenil riteks görülme ihtimali ciddi bir şekilde azalır diğer kişilere göre görülme rizikosu azalır.

Günlük Vitamin D ihtiyacımızı yoğurt, peynir gibi süt ürünlerinden karşılayabilir miyiz?

Evet, günlük D Vitamini ihtiyacımızı yoğurt ve peynir gibi ürünlerden karşılayabilmemiz olası. Tüm süt ve süt ürünleri bu konuda bünyemizi güçlendirebilir. D vitamini ile ilgili araştırma yapan bir takım araştırmacılar yetişkinlerin günlük 2000IU D vitamini alınması gerektiğini önermektedir. Bunu da bu günlük aldığımız süt ürünlerinden karşılayabiliriz.

D Vitamininin başka kullanım alanları var mıdır?

Evet, D vitamini başka kullanım alanlarında da bulunur. Sedef hastalığının rehabilitasyonunda topikal olarak kullanılan bu vitaminin bir krem formu vardır. Ayrı olarak otoimnun olayların kontrol edilmesinde de D vitamini kullanılır. Bu gibi başka alanlarda yapılan çalışmalarda mevcuttur.

D vitamini kalsiyum emilimi için gerekli midir?

Vücudumuz da kalsiyum emilimi D vitaminine bağlı bir etmendir. Bunun için bir hayli üretici şirket kalsiyum alımını sağlamak için kalsiyum desteklerine D vitamini ilave etmektedir. Fakat diğer kaynaklardan sözgelimi güneş, süt ürünleri vs. D vitamini alıyorsanız ek olarak tekrar vitamin almanız gereksizdir. Fakat yeniden de vitamin D miktarı fazlalığının zarar veren bir tesiri yoktur.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir