5-Hidroksitriptamin (Serotonin) Testi Nedir

SUT NO TEST ADI   NUMUNE TÜRÜ /GÖNDERİM ŞARTLARI NUMUNE MİKTARI METOD ÇALIŞMA GÜNÜ RAPOR TARİHİ
901.630 5-Hidroksitriptamin (Serotonin)   Serum 2 mL HPLC Pazartesi İki hafta sonra saat 18:00

Serotonin Nedir ?

Halk arasında ‘’mutluluk hormonu’’ olarak da bilinen bir etken maddedir.Bize yetecek düzeyde salgılanması hayat kalitemizi pozitif istikamette etkiler.Normal bir insan gün boyu serotonin salgılar.Tıp literatüründe 5-hidroksitriptamin (5HT) olarak tanımlanır.

Hayatımızdaki Tesirleri Nelerdir ?

Yetişkin bir insan, vücudunun belirli bölgelerinde serotin üretir.Serotin, bir insanın gün boyu psikolojik vaziyetini, istek ve arzu düzeyini, yeni birşeyler öğrenme isteğini, belleğini, yeme içmeye karşı hassasiyetini başka bir deyişle iştahını, sosyalleşme arzusunu, yeni çevreler edinme dürtüsünü yani hasılı; insanın gün boyu gerçekleşen ruh halini direk etkileyebilir.

Serotonin Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir ?

-isteksiz, enerjisiz ruh hali

-Bölümü baş ağrıları

-Asilik, stres hali,tez sinirlenmek

-Yeme içme de ani değişimler

-Uykuya dalamama problemleri

-Hamur işi ve tatlı yiyecekleri fazla tüketme

Serotonini Yükseltmek İçin Ne Yapmak Gerekir ?

Güneş ışınlarından yararlanın, D vitamini depolayın.Bilhassa güneş ışınlarını ,saat 12:00 ve 16:00’da başka bir deyişle en randımanlı olduğu saatlerde alın.Bu saatlerde belirli aralıklarla güneş kremi kullanmayın.Unutmayın D vitamini kansere yakalanmamak için de büyük ehemmiyet arz eder.Kahvaltı günün en ehemmiyetli öğünüdür, artık bunu bilmeyen yok! O yüzden sabah kahvaltınızı en geç 09:30’a kadar yapmış olun.Olası olduğunca yulaf, yumurta, yeşillik, badem ve ceviz tüketin.İsteminizin el verdiği düzeyde beyaz ekmek tüketimini azaltın, onun yerine tam hububatlı ekmek lif bulunan yiyecek ve meyveleri seçenek edin.

Hayatınıza Egzersizleri Misafir Edin

Hayatınıza egzersizi konuk edin.Haftada 3-4 gün olasıysa orta tempoada 25-30 dakikalık hızlı yürüyüşler yapın.Hanenize 2 durak uzakta inmek, markete bir üst sokaktan dönüp gitmek, hayat kalitenize kısa müddette çok ehemmiyetli etkiler yapacaktır.

B-6 Vitamini İle Değerlerinizi Arttırın

B-6 vitamini kullanımına özen gösterin.Ispanak, sarımsak, balık, kırmızı et, tavuk, patates, bezelye,havuç, yumurta, baklagiller, pirinç, muz B-6 vitamini açısından çok faydalı besinlerdir.B-6 vitamini serotonin değerinizin yükselmesine direk katkı veren bir vitamindir.

Pozitif düşünün… Bir hayli meselenin reçetesiz ilacı; içinizdeki ve hayattaki en değerli madeniniz olan ruh halinizi daimi güzel ve sizi mutlu edecek olaylarla motive etmektir.Hayata sürekli olumlu bakabilmek, bilhassa yaşanılan kötü olaylardan sonra bile toparlanıp kaldığınız yerden devam edebilmek size bir hayli ilacın veremediği yararı verir.

Serotonin Testi Nasıl Yapılır ?

Uzman hekim tarafından kanı getirildikten sonra, serotonin değerinin belirlemesinde çoğunlukla kan testinden istifade edilir.

Serotonin normal değerleri 50.00 – 250.00 ng/mL’dir.Şayet hastada serotonin değeri eksik görülürse, Paxil, Zoloft, Lexapro gibi antidepresanlar verilebilir.Bu tür ilaçların; aşırı uyuma, sürekli uykulu olma vaziyeti, kabız, mide bulantısı gibi tan tesirleri görülebilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir