Açlık Kan Şekeri Testi Nedir

Açlık kan şekeri, 8 saat boyunca kişinin yemek yemeden yalnızca su içip yaptırdığı kan şekeri testine denmektedir. Genellikle gece uykusu alındıktan sonra baktırılan bu testte kandaki glikoz miktarına bakılmaktadır.

Aç kalınan sürede vücutta glukagon üretilir ve bu vücuttaki plazma glikozu artırır. Eğer bir kişi diyabet yaşamıyosa vücutları artan glikoz seviyesini dengelemek için insülin üretir. Ancak diyabetli kişiler Tip 1 diyabetlilerse kan şekerini dengeleyecek kadar insülin üretmezler veya Tip 2 diyabetlilerse vücutları üretilen insülinin gerektiği kadar kullanamaz.

Sonuç olarak kandaki glikoz seviyesi test edildiğinde diyabetli kişilerde diyabeti olmayan kişilere göre oldukça yüksek miktarda kan şekeri seviyesi görülür. Bu da testin sonucunda kolaylıkla ortaya çıkar.

Açlık kan şekeri 130 mg/dL’nin üzerinde görüldüğünde bu kişide diyabet olduğu kanısına varılır.

Eğer kişinin kan şekeri iki farklı testte de 100 – 125 mg/dL arasında ise bu, kişinin diyabet toleransının düşük olduğu anlamına gelir.

Açlık kan şekeri değerleri

 • Diyabet sorunu yaşamayan sağlıklı bireylerde 70–99 mg/dl (3.9–5.5 mmol/L) arasında,
 • Diyabetli kişilerde ise 80–130 mg/dl (4.4–7.2 mmol/L) arasında görülür.

Kimler kan şekeri testi yaptırmalıdır?

Özellikle de ailenizde bir diyabet hastası varsa, hamileliğinde diyabet yaşamış olan birisi varsa veya yüksek kolestrol ya da tansiyon gibi rahatsızlıklar geçirmişseniz, kalp rahatsızlığınız varsa kan şekerinizi ölçtürmekte fayda vardır.

Diyabet sorunu yaşayan kişilerdeki gibi ağız kuruluğu, sinirlilik hali, kilo kaybı, yorgunluk ve benzeri şikayetler yaşadığınızda da kan şekeri testi yaptırmanızda fayda vardır.

Açlık kan şekerini ölçtürmeden önce sigara ve alkol kullanımı, stres, duygusal değişimler ve diğer bazı hastalıklar bu durumu etkileyebilmektedir bu sebeple iki farklı zamanda test yapmak veya tokluk kan şekerine de bakılması durumu açıklığa kavuşturabilir.

Açlık kan şekeri düşüklüğü nedir? Belirtileri nelerdir?

Açlık kan şekerinin 70 mg/dL’nin altına düşmesi hipoglisemi, yani şeker düşüklüğü olarak adlandırılır. Terleme, iştahsızlık, baş veya karın ağrısı, görmenin bulanıklaşması veya halsizlik gibi belirtileri olabilmektedir. Aşırı derecede kan şekerinin düşmesi şok veya bilinç kaybına dahi sebebiyet veren durumlardandır.

Diyabet rahatsızlığı olmayan kimsenin kan şekeri 50 mg/dL’nin altına düşmez çünkü vücut uyarılarak insülin salgısı durur ve hormonlarımız kan şekerini yükseltmek için harekete geçer. Bu yüzden de kişi açlık hisseder.

Açlık kan şekeri yüksekliği nedir? Belirtileri nelerdir?

Açlık kan şekerinin 120 mg/dL’den fazla miktarda olması hiperglisemi, yani kan şekeri yüksekliği anlamına gelmektedir. Hipergliseminin belirtileri ağız kuruluğu, çok su içmek, yorgunluk, yaraların geç iyileşme göstermesi, kilo kaybı gibi belirtiler gösterebilmektedir. Çünkü diyabetli bir kişinin kan şekeri 180 mg/dL’den yukarı çıktığında idrara şeker karışır bu durum da kişide tuz ve su kaybına sebep olur. Böylece kişi aşırı susama ve ağız kuruluğu hissedebilir.

Diyabet rahatsızlığı veya bir metabolizma problemi olmayan kimsenin açlık kan şekeri 100 mg/dL’nin üzerine çıkmaz.

Kan şekeri düşüklüğü veya yüksekliğinin tedavisi nasıl olmalıdır?

Kan şekerinin düşüklüğüne veya yüksekliğine dair en uygun tıbbi tedaviyi size doktorunuz önerecektir. Ancak hayatınızda bazı küçük değişimler ve düzenlemeler yaparak kan şekerinin dengesizlik göstermesinden kaçınabilirsiniz.

Eğer diyabet hastalığınız varsa;

 • Düzenli bir beslenme periyodu oluşturup her gün aynı saatlerde yemek yemelisiniz.
 • Ara öğünlerinizi kaçırmamalısınız.
 • Sık sık ve az öğünler halinde beslenmelisiniz.
 • Düşük karbonhidrat diyeti uygulamalısınız.
 • Diyabetli kişilerin veya diğer kronik rahatsızlığı olan kişilerin aniden ilaçlarında doz değişimi yapmaması gerekmektedir. Mutlaka doktor ile görüşülmelidir.
 • Şekerinizi etkileyen ilaçları düzenli şekilde kullanıp, ardından düzenli ve sağlıklı yemekler yenmelidir.
 • İlaçların veya besinlerin kan şekerine olan etkisini görebilmek için sık sık kan şekeri ölçülmelidir.
 • Uzun sürelerce dışarıda bulunacaksanız yanınıza diyetinize uygun gıdaları da almalısınız.

Eğer diyabet hastası değilseniz;

 • Sağlıklı besinler tüketerek aşırı karbonhidratlı gıdalardan uzak durmanız gerekebilir.
 • Eğer düşük kan şekerinden şikayetçiyseniz öğünlerinizin arasını sık tutarak kan şekerinizin aşırı düşmesini engelleyebilirsiniz.
 • Yürüyüş gibi hafif şekillerde spor yaparak yaşamınızı sağlıklı yaşamaya özen göstermelisiniz.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir