Adacık (Islet) hücre antikoru Testi Nedir

SUT NO TEST ADI   NUMUNE TÜRÜ /GÖNDERİM ŞARTLARI NUMUNE MİKTARI METOD ÇALIŞMA GÜNÜ RAPOR TARİHİ
906.320 Adacık (Islet) hücre antikoru   Serum 1 mL IFT Cuma İki gün sonra saat 18:00

ISLET-ADACIK ANTİKORU Testi nedir? ISLET-ADACIK ANTİKORU Testi hangi hastalığın tanısında kullanılır? ISLET-ADACIK ANTİKORU Testinin normal değeri nedir? ISLET-ADACIK ANTİKORU yazısını yalnızca bilgi edinme emelli kullanınız ve sıhhat meseleleriniz için zaman kaybetmeden doktorunuza veyahut en yakın sağlık kuruluşuna müracaatınız.

Diğer isimi ve kısaltma: Pankreas islet cell antikor, ICA.

Kullanım emeli: Otoimmün (tip 1) diabet ihtimalinin değerlendirilmesi, tip 1 ve tip 2 diabet arasında ayırıcı tanı yapılması esnasında ihtiyaç duyulur.

Genel bilgiler:

  • Diabetes mellitus ile ilgili genel bilgi için Bk. GLUKOZ.
  • Adacık hücrelerine karşı kronik otoimmün iltihabi tepkinin bulunması, Tip I diyabetin etiyopatogenezinde rol oynayan en ehemmiyetli etkendir. Bu tepkinin kronik bir şekilde devam etmesi, vakit içinde adacık hücrelerinin tamamiyle tahrip olmasına ve insülin imalatının tamamiyle durmasına yol açar. Muayenehane uygulamada bu antikorların belirlenmesi emeliyle, IFA tekniği ile adacık (Islet) antikorları veya diğer immünoassay teknikleri ile insülin antikorları ve glutamik asit dekarboksilaz (GAD) antikorları araştırılır.
  • İnsan pankreasından hazırlanan preparatlar kullanılarak IFA tekniği ile yapılan çalışmada adacık antikoru varlığını düşündüren tarzda floresans boyanmaya yol açan antikorlar, adacıklarda bulunan çeşitli antijenik yapılara yönelik olabilir. Bu antikorların en ehemmiyetli bölümünü glutamik asit dekarboksilaz (GAD65) antikorları oluşturur. Bk. GLUTAMİK ASİT DEKARBOKSİLAZ ANTİKORU.

Test2 neticesinin yorumu: 

  • Bir hastanın serumunda pankreas adacıklarına karşı antikor bulunması, pankreas adacıklarında beta hücrelerinin tahribatının devam etmekte olduğunu gösterir. Teşhisi yeni konmuş Tip 1 diabet hastalarının %80 kadarında adacık antikorları bulunur. Bir seneden daha uzun müddet rehabilitasyon görmekte olan tip 1 diabetes mellitus olaylarında testin neticesinin ekseriyetle negatif hale geldiği bildirilmektedir.
  • Adacık antikoru pozitif olan hastaların, non-diabetik akrabalarının %3-4 kadarında ve tamamiyle sıhhatli popülasyonda ise takriben %0.5 oranında adacık antikoru pozitifliği bulunabileceği bildirilmektedir.

Numune: Serum (kırmızı veya sarı kapaklı tüp). Asgari 500 µL.

Çalışma metodu: IFA.

Referans değer: Negatif.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir