C-Peptid Testi Nedir

Kan ve idrar  numunesinde C-peptit miktarıı ölçülebilmektedir. C-peptit, etkisiz bir molekül olan proinsülin iki moleküle ayrıldığında oluşan bir maddedir (kısa zincirli aminoasitler) .Biri molekül C-peptit, diğeri insülindir. C-peptit insülinle aynı oranda üretildiğinden insülin üretiminin yararlı bir belirtecidir.

Vücut hücrelerinin içine glukozun taşınması açısından insulin yaşamsal olup her gün gerek duyulmaktadır. Pankreasın  beta hücrelerindeüretilip stoklanmaktadır. İnsüline gerek duyulduğu ve artmış glukoz düzeylerine cevaben beta hücrelerinden kan dolaşımına salındığında eşit miktarlarda C-peptit de serbestleşmektedir.

Vücut tarafından (endojen (içsel) insülin üretimini değerlendirmeye ve diyabet ilacı olarak (eksojen (dışardan alınan) ve C-peptit oluşturmayan insülinden ayırt edilmesine yardımcı olmak için C-peptit kullanılabilir.

 

Test için numune nasıl toplanır?

Bir kol damarından iğneyle kan numunesi alınır. 24 saatlik idrar numunesi gerektiğinde 24 saatlik zaman diliminde idrarınızın tümünü saklamanız istenecektir.

Numunenin kalitesinden emin olmak için herhangi bir test hazırlığına gerek var mı?

C-peptit için kan testi vermeden önce 8-10 saat aç kalmanız gerekecektir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir