CA 19-9 & Kanser antijeni 19-9 Nedir

Tüm gastrointestinal sistem kanserleri (pankreatik kanserler, kolanjiokarsinomlar, kolon kanserleri vb) ve diğer adenokarsinomlarda CA 19-9 düzeyi artar. 
Pankreatik kanserlerde sensivitesi( hassaslığı)  %70-80’dir.
CA 19-9 düzeyi ile tümör kitlesi arasında ilişki yoktur. CEA ile beraber kullanıldığında mide kanseri rekürrensinin tespitinde sensitivitesi %94’e kadar yükselir.
Ayrıca kronik pankreatit, kolanjit ve siroz gibi bazı benign durumlarda da CA 19-9 seviyelerinde yükseklik görülebilir. Tarama testi olarak kullanılmamalıdır.

Normal Değer: 0-37 U/ml 
Yüksek çıktığında tek başına asla bir kanser tanısı koydurmayacağı bilinmelidir.

Ca 19-9 gastrointestinal sistem ( mide, barsak)  kanserleri ve adeno karsinomlarda değeri yüksek çıkan bir kanser antijenidir.
Tümör markırı olarak da bilinir.Özellikle pankreas kanserlerinde duyarlılığı yüksektir.Duyarlılığı  % 70-80 arasındadır.
CA 19-9 testi değerinin yüksekliği ile varsa tümörün büyüklüğü arasında ise doğru orantı yoktur.
Yüksek bir CA 19-9 değerinde tümörün de büyük olacağı diye bir kural yoktur.

Tahlil.com olarak ziyaretçilerimize, CA 19-9 hakkında bir uyarıda bulunmak istiyoruz.
CA 19-9 testide diğer kanser antijen testlerinde olduğu gibi tarama amaçlı, yani kanser tanısı veya taramasında kullanılan bir test olarak değerlendirilmemelidir.

Bir çok Tahlil.com ziyaretçisi Ca 19-9 yüksekliği durumlarında hemen paniğe kapılmakta ve kanser oldum korkusu yaşamaktadır.

Şurası unutulmamalıdır ki, C a 19-9 testi kronik pankreatit, kolanjit gibi kanser olmayan bazı hastalıklarda da yüksek çıkabilmektedir.Ayrıca siroz hastalarında da 19-9 yüksek çıkabilmektedir.
Ca 19-9 testi normal değerleri çalışılan laboratuvar ve kullanılan laboratuvar malzemesine bağlı olarak küçük farklılıklar gösterse de genel olarak tahlil sonrası 40’ın altındaki değerler normal olarak kabul edilmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir