Demir Testi Nedir

Demir Testi Nedir Kullanımı

Demir temel bir besleyici maddedir. Normal kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına yardımcı olması için küçük miktarlarda ihtiyaç vardır. Demir, hemoglobinin kritik önemde bir bileşenidir. Hemoglobin kırmızı kan hücrelerinde bulunan ve akciğerlerde oksijeni bağlayan protein olup kan vücudun diğer kısımlarına yolculuk yaptıkça oksijeni serbestleştirir. Düşük demir düzeyleri  anemiye (kansızlığa), mikrositik ve hipokromikkırmızı kan hücrelerine yol açabilmektedir. Fazla miktarlarda demir vücut için toksik olabildiği gibi zamanla çok fazla demir emilimi organlar ve dokular içinde demir bileşiklerinin birikmesiyle sonuçlanabilmektedir. Sonuçta karaciğer, kalp ve pankreasa zarar verilebilmektedir.

Normalde demir besinlerden emilir ve karaciğer tarafından üretilen bir protein olan transferrin vücut içinde demiri taşır. Taşınan demirin yaklaşık % 70’i kırmızı kan hücreleri içindeki hemoglobinle bütünleşir. Geri kalanın çoğu dokular içinde ferritin veya  hemosiderin olarak depolanır. Küçük miktarları miyoglobin ve bazı enzimler gibi diğer proteinlerin yapımı için kullanılır.

Demir testleri kandaki birkaç maddeyi ölçerek vücut içindeki demir miktarını tayin eder. Bu testler sıklıkla aynı zamanda istenir ve sonuçlar birlikte ele alınarak demir eksikliği veya fazlalığının belirlenmesi ve/veya izlenmesine yardımcı olurlar.

Yetersiz alım, emilim,  gebelik  veya  akut veya kronik  kan kaybında olduğu gibi artan gereksinmeler sırasında demir eksikliği görülebilir. Aşırı demir yüklemesi akut veya kronik olabilir. Özellikle çocuklarda demir tabletlerinin alımıyla demir zehirlenmesi oluşabilmektedir. Kronik yüklenme aşırı alıma, kalıtsal hemokromatoza, birden fazla kan nakline veya başka rahatsızlıklara bağlı olabilmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir