Evden veya iş yerinden numune aldırmak için gereken şartlar nedir?

Talepte bulunan her birey şart aranmaksızın bu hizmeti alabilir.

Evde veya iş yerinde kan alımı hizmeti genellikle hastaneye taşınması zor, yatağa bağımlı hastalar veya kronik hastalıkların takibi için kullanılıyor olsa da evde kan alma hizmetinden faydalanabilmek için kişinin hasta veya fiziki bir engelinin bulunması gerekmez.

Bireyin, dışarı çıkacak kadar kendini iyi hissetmemesi, bulunduğu konumu, hastaneye gidecek kadar yeterli vaktinin olmaması gibi durumlarda da evde kan alma hizmeti gerçekleştirilebilmektedir.

Bu hizmetten nasıl yararlanırım ?

0535 977 49 12 veya 0312 440 14 53 Numaralı telefonu arayarak bilgi alabilir veya buradaki linke tıklayarak online fiyat hesaplaması yaparak randevu oluşturabilirsiniz.

Evden veya iş yerinden Kan Alma Güvenli Midir?

Evde laboratuvar hizmeti ve evde kan alma hizmeti, yasal olarak bu hizmeti vermeye tek yetkili onaylı evde bakım ve sağlık hizmetleri tarafından yapılmaktadır.

Sağlık Bakanlığınca ruhsatlı olan bu kurumlar laboratuvar işleyiş prosedürüne göre hareket etmek, alınan numuneleri uygun koşullarda saklamak ve ulaştırmak ve en doğru sonuçları iletmekle sorumludur.

Evde kan alma işlemi gerçekleştikten sonra max. 2 saat içerisinde (pro BNP, kan gazı gibi acil ulaştırılması gereken tahliller hariç) kan numuneleri laboratuvara teslim edilmektedir

Evden veya iş yerinden kan alma hizmeti prosesi nasıldır ?

Evde kan alma hizmetleri ‘’Evde laboratuvar işleyiş prosedürü’’ ne göre uygulanmaktadır. Bu prosedüre göre;

  • Hasta / hasta yakını / hastanın hekiminden gelen talep doğrultusunda uygun gün ve saat için randevu oluşturulur.
  • Randevu saati, talep edilen tahlillerin açlık veya tokluk gerektirdiğine bakılarak organize edilir ve hasta /hasta yakınları bu konuda bilgilendirilir.
  • Evde bakım hemşiresi kan alımı için disposable (tek kullanımlık) malzemelerinin tümünü yanında getirir. (laboratuvar tüpleri, turnike, alkollü swap, enjektör, flaster, pamuk, tıbbi atık kutusu v.b)
  • Tüplerin üzerine hasta bilgilerinin yer aldığı barkodlar yapıştırılır.
  • Herhangi bir enfeksiyon riskine karşı, hijyen kuralları doğrultusunda alınan kanlar, numune kaplarına yerleştirilerek uygun saklama koşulları ile laboratuvar ortamına transferi sağlanır.
  • Tam kan sayımı ve biyokimya sonuçları aynı gün birkaç saat içerisinde sonuçlanır. Hormon tahlilleri ve kültürlerin sonuçlanması birkaç gün sürecektir. Evde bakım birimi sonuçların ne zaman çıkacağı ile ilgili sizleri detaylı bilgilendirecektir.

Laboratuvar ortamında çalışılan kan testlerinin sonuçlarını sitemiz üzerinden ulaşabilir veya hasta /hasta yakınları tarafından verilen mail adreslerine gönderilmekte ve hastanın hekimine raporlanacaktır.