Fruktozamin Testi Nedir

Fruktozamin testi glikolize protein ölçümüdür. Kan şekeri düzeyleri zamanla yükseldiğinden glukoz molekülleri glikolizasyon denilen bir süreçle kalıcı olarak kandaki proteinlerle birleşir. Kandaki başlıca protein olan albumin, diğer serum proteinleri ve kırmızı kan hücreleri içinde bulunan hemoglobin etkilenir. Kanda ne kadar fazla glukoz mevcutsa o kadar fazla glikolize protein ve hemoglobin oluşur. Bu bileşik moleküller protein veya kırmızı kan hücrelerinin yaşam ömrü boyunca sebat eder ve bu zaman içinde kanda mevcut ortalama glukoz miktarını gösterir.

Kırmızı kan hücrelerinin ömrü yaklaşık 120 gün olduğu için glikolize hemoglobin (hemoglobin A1C) son 2-3 aylık kan şekeri düzeylerinin ortalamasını temsil eder. Serum proteinleri yaklaşık 14-21 gün gibi daha kısa bir ömre sahip olduğundan glikolize proteinler ve fruktozamin testi 2-3 haftalık süre içinde ortalama kan şekeri düzeylerini yansıtır.

Kan şekeri konsantrasyonlarının mümkün olduğu kadar normale yakın düzeylerde tutulması, diyabet hastalarının birçok komplikasyondan ve yüksek kan şekeri düzeyleriyle ilişkili ilerleyici hasardan kaçınmasına yardımcı olmaktadır. Hastanın her gün (hatta daha sık) kendi kan glukoz düzeylerininin izlemesi ve ara sıra fruktozamin veya HbA1C testiyle tedavinin etkinliğini takibiyle iyi bir diyabetik kontrol sağlanıp sürdürülebilir.

Test için numune nasıl toplanır?

Bir kol damarınızdan iğneyle veya el parmağı delinerek alınan kan numunesi kullanılır

Numunenin kalitesinden emin olmak için herhangi bir test hazırlığına gerek var mı?

Test için hazırlık yapılması gerekmemektedir
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir