HE4 – Over Kanseri Testi Nedir

HE4 Over Kanseri Testi Hakkında Over (Yumurtalık) Kanseri Tanısında Yeni Bir Tümör Markerı HE4 Over Kanseri Önemlidir. Sık görülür.

Dünyada her yıl 204.689 yeni vaka Kadınlarda jinekolojik kanserlerin ölüm nedenlerinin başta gelenidir.Tanı geçtir.%70’ten fazlası gecikmiş tanıdır. Erken tanı ve tedavi yaşam süresini uzatır.Tanıda Ne Kullanılıyor?

Bugüne kadar daha çok CA 125 (Test olarak)Ancak CA 125 oldukça yetersiz.
a)27’den fazla iyi huylu neden CA 125’ i yükseltiyor Endometriyozis,menstruasyon,infertilite,PID,hepatit, pnömoni,kalp yetmezliği,divertikülit gibi Over CA olanların %20’sinde,CA 125’te yükselme olmuyor Başka kanserler de CA 125’i yükseltiyor.

CA 125,erken over CA’ların ancak %50’sinde yükseliyor Bu nedenle CA 125 spesifik ve çok yeterli bir gösterge olamıyor HE4 Daha Duyarlı Bir Göstergedir Çünkü: Benign (iyi huylu) jinekolojik durumlarda yükselmiyor Endometriyoziste yükselmiyor

HE4+CA 125’in birlikte kullanımı,over kanserinin endometriyozisten ayrımında yüksek duyarlılık sağlıyor HE4+CA 125’in Birlikte Kullanımı Malign ve benign jinekolojik durumların ayrılabilmesi Over tümörleriyle endometriyozis ayrımı Tedavisi sürdürülen over kanserlerinin izlenmesi Erken tanı konulması yönündenyararlıdır.

Pratik Uygulama Nasıldır? HE4 ve CA 125 çalışılmaktadır Sonuçlar ROMA (Risk of Ovarian Malignancy Algorithm) risk değerlendirme programına veriliyor Programdan hastanın sonucu,over kanseri yönünden “Yüksek Risk” ya da “Düşük Risk” olarak çıkmaktadır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir