Kalprotektin Testi Nedir

Kalprotektin Testi

Dışkı örneğinde kalprotektin testi barsaklarda inflamasyon (yangı) varlığını araştırmaya yarayan bir testtir.
Bağırsaklarda inflamasyon bazı bakteriyel enfeksiyonlarda, IBH (inflamatuvar barsak hastalıklarında; Ülseratif Kolit, Crohn) saptanır.
Kalprotektin ölçümü inflamatuvar bağırrsak hastalıkları ile inflamatuvar olmayanların ayrımı ve inflamatuvar olanların ciddiyetinin belirlenmesi için kullanılmaktadır.
Hekim kalprotektin testini; uzun süreli sulu veya kanlı ishali,karın krampları veya karın ağrısı,ateşi, kilo kaybı,makattan kanama, halsizlik şikayetleri olan hastalardan isteyebilir. Beraberinde başka dışkı testleri (örneğin bakteriyel etken varlığını araştırmak için dışkı kültürü, parazit ve yumurtalarını araştırmak için parazit testi, dışkıda lökosit araştırması,dışkıda gizli kan testi gibi) veya gerekli gördüğü kan testlerini de (kanda inflamasyon varlığını araştıran CRP testi veya sedimantasyon testi gibi) ayrıcı tanı amaçlı isteyebilir.
Bazı hastalarda inflamatuvar barsak hastalıklarının kesin tanısı için endoskopi yapılmasından önce de bu test ile araştırılması uygun bulunabilir. İngiltere’de inflamatuvar barsak hastalıkları (Ülseratif kolit, Crohn) ile irritabl barsak sendromu ayırıcı tanısında ilk olarak kalprotektin bakılması, sonuca göre kolonoskopiyle ilerlenmesi önerilmektedir.
Dışkıda kalprotektin testinin yüksek çıkması barsaklarda bir inflamasyon, yangı olduğunu gösterir, düzeyi de genellikle inflamasyonun şiddetiyle ilişkilidir.
Dışkıda kalprotektin testi için az miktarda dışkı (2 gram) yeterlidir. Örnek 2-8 derecede saklanarak laboratuvarımıza ulaştırılabilir.Çalışma koşulları ve raporlama süreleri ile ilgili laboratuvarımıza ulaşabilirsiniz, size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.
Sağlıklı günler dileriz.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir