Klorür Testi Nedir

Klorür, vücut içindeki sıvı miktarının düzenlenmesine yardımcı olmak ve asit-baz dengesini düzenlemek, potasyum, sodyum ve bikarbonat (bazen total karbon dioksit [CO2] olarak ölçülen) gibi elektrolitlerle birlikte işlev gören, negatif yüklü bir moleküldür. Klorür her vücut sıvısında bulunmasına rağmen  yüksek düzeylerine kanda ve vücut hücreleri dışındaki sıvıda rastlanmaktadır. Çoğu kez Klorür düzeyleri sodyum düzeylerini yansıtmakta, aynı nedenlerden dolayı ve sodyumla doğrudan ilişki içinde artmakta veya azalmaktadır.  Asit-baz dengesizliğinde kan Klorür düzeyleri, klor bir tampon işlevi gördüğünden sodyum düzeylerinden bağımsız olarak değişebilmektedir. Klorür gerektiğinde hücrelere girip çıkarak hücresel düzeyde elektriksel yüksüzlüğün (nötralite) sürdürülmesine yardımcı olmaktadır.

Klorür besinler ve sodyum ve klorden ibaret olan sofra tuzuyla alınmaktadır. Klorürün çoğu mide-bağırsak  yolundan emilmekte ve fazlası idrarla atılmaktadır. Normal kan düzeyleri değişmezken öğünlerden sonra ( yemek yedikten sonra mide kandaki klorürü kullanarak asit oluşturduğundan dolayı) hafifçe düşmektedir

.

Test için numune nasıl toplanır?

Bir kol damarından iğneyle kan numunesi alınır. Rastgele zamanda alınan idrar numunesi veya 24-saatlik idrar örneğinde klor ölçülebilmektedir.

Numunenin kalitesinden emin olmak için herhangi bir test hazırlığına gerek var mı?

Test için hazırlık yapılması gerekmemektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir