Sodyum Testi Nedir

Bu test kandaki sodyum düzeyini ölçmektedir. Sodyum sinir ve kas fonksiyonları da dahil olmak üzere normal bedensel süreçler için yaşamsal önemde bir mineraldir.  Ancak çok fazla sodyumyüksek kan basıncı olasılığını artırmaktadır. Sodyum, hücrelerinizin normal fonksiyon görmesi ve vücut içindeki sıvı miktarının düzenlenmesine yardımcı olmak için potasyum, klor ve bikarbonat (veya total CO2) benzeri elektrolitlerle birlikte fonksiyon gören pozitif elektrik yüklü bir moleküldür. Terlediğiniz zaman kaybettiğiniz elektrolitleri yerine koymanız gerekir. Sodyum tüm vücut sıvılarında bulunmakta, en yüksek konsantrasyonlarına ise kanda ve hücredışı sıvılarda rastlanmaktadır. Bu hücredışı sodyum ve yine tüm vücut sıvısı böbrekler tarafından düzenlenmektedir.

Sodyumu diyetimizle, sofra tuzuyla (sodyum klorür veya NaCl), bir miktarını da yiyeceklerimizin çoğundan temin ederiz. İnsanların çoğu yeterli miktarlarda tuz tüketmektedir. Vücut gerekli miktarını kullandıktan sonra böbrekler geri kalanını idrarla atarak sodyum konsantrasyonunu çok dar bir aralıkta tutar. Vücut bu işlevi gerçekleştirmek için:

  •  İdrarla sodyum atılımını artırabilen (natriüretik peptidler) veya azaltabilen (aldosteron) hormonları üretir.
  •  Su kayıplarını engelleyen bir hormon (antidiüretik hormon, ADH) üretir.
  •  Susuzluk hissini kontrol eder (kan sodyumunda % 1’lik artış bile sizin susamanız ve su içerek sodyum düzeyinizin normale dönmesine yol   açacaktır).

Bu kontrol sistemlerinin birinde oluşan bazı sorunlar genellikle anormal kan sodyum düzeylerine neden olur. Kandaki sodyum düzeyi değiştiğinde vücudunuzun su içeriği de değişecektir. Bu değişiklikler dehidratasyona veya özellikle bacaklarda ödeme neden olabilir.

Test için numune nasıl toplanır?

Bir kol damarınızdan iğneyle alınan kan numunesi kullanılır. Bazı olgularda idrar numunesi gerekli olabilir.

Numunenin kalitesinden emin olmak için herhangi bir test hazırlığına gerek var mı?

Test için hazırlık yapılması gerekmemektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir