T-SPOT.TB Testi Nedir

VÜCUDUMUZDA VEREM BASİLİ TAŞIYOR MUYUZ, TAŞIMIYOR MUYUZ? NASIL ANLAYABİLİRİZ?

Bu sorunun doğru yanıtını alabilmek için, en iyi yol bir IGRA Test olan T-SPOT.TB Test yaptırmaktır. T-SPOT.TB Test, lityum heparinli bir tüpe 5-6 ml. kan alınarak çalışılan bir testtir. Kan alındıktan bir gün sonra, testin sonucu verilebilmektedir. Testin çalışıldığı laboratuvara, diğer illerden de kan alınarak kargo ile gönderilmekte ve sonucu alınabilmektedir. T-SPOT.TB Test sonucu pozitif ise, kişi verem basili ile infekte olmuş demektir. T-SPOT.TB sonucu negatif ise, kişi verem (tüberküloz) basilini vücuduna almamış demektir.

Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayınız

TÜBERKÜLOZ (VEREM) MİKROBUNU TAŞIYOR OLABİLİR MİSİNİZ ?

T-SPOT.TB Test Yaptığımız çalışmalara göre, Türkiye’ de yaklaşık her dört kişiden birisi, yani toplumun % 24 civarında bölümü tüberküloz yönünden pozitif bulunmaktadır.
Bu demektir ki, kişi daha önce tüberküloz basilini vücuduna almış ve tüberküloz basilinin vücutta bilinen infeksiyonu yani hastalık periyodu gerçekleşmiş demektir.

 

Bu durumdaki kişilerde ya halen aktif bir tüberküloz hastalığı vardır, ya da basil vücutta uyur halde bulunmaktadır. Uyur halde bulunan basil de, kişinin direncinin düştüğü bir anda tekrardan aktif hale geçebilmektedir. Yeniden ciddi bir hastalık nedeni olabilmektedir.

Tüberküloz basili yönünden negatif olanlar için bir tüberküloz hastalığı riski yoktur. Ancak pozitif olanlar için her zaman bir aktif tüberküloz hastalığı gelişme riski bulunmaktadır. Bu ihtimalin, % 5- 10 oranında olduğu bildirilmektedir.

Yaptığımız çalışmalara göre, Türkiye’ de yaklaşık her dört kişiden birisi,yani toplumun % 24 civarında bölümü tüberküloz yönünden pozitif bulunmaktadır.

Bu nedenle, kişilerin tüberküloz hastalığı yönünden ne durumda olduklarını bilmelerinde yarar vardır.
T-SPOT.TB Test, bu durumu ortaya koyan en iyi test durumundadır.tüberküloz için yapılan BCG aşısından etkilenmemektedir. (Ülkemizde koldan yapılan PPD testi aşıdan etkilenmektedir) Ayrıca, tüberküloza benzeyen basillerden de etkilenmemektedir. Bu nedenle, doğruluk oranı yüksek bir test durumundadır.
Bu test, kan alınarak yapılmaktadır. Test için açlık veya tokluk gerekmez. Mutlaka laboratuvarımıza hastanın gelmesi de gerekmemektedir. İstanbul dışından alınan örnekler de laboratuvarımıza gönderilebilir. Bunun için, lityum heparinli bir tüpe 4- 6 ml kan alınarak, en geç 32 saat içinde laboratuvarımıza kargo ile ulaştırılması yeterlidir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir