Total Testosteron Testi Nedir

Total testesteron; Testesteron erkeklerde salgılanan cinsellik hormonuna denir. Aynı hormon kadınlardada bulunur ama çok az bir miktardadır. Erkeklerdeki testesteron üretimi testislerdeki iken, kadınlarda yumurtalıklardadır. Testesteron erkeklerde ergenlik döneminin başlaması ile çoğalan ve gelişen bir hormondur. Bu hormonun çoğalması gelişmesi erkeklerde değişimlere neden olarak, ses de kalınlaşma, cinsel organda gelişme,kaslarda gelişme ve kemik yapısında gelişme şeklinde değişimler meydana getirir.

Bunun dışında ayrıca cinsel istek duygusunu arttırmada, sakal ve bıyık çıkmasını sağlamada ve boyun artması şeklinde değişimleri de vardır. Her erkekte ortalama olarak testesteron üretimi günde beş veya altı miligram kadardır. Bu üretilen testesteronlar gün içerisinde sabah saatlerinde en yüksek seviyelerde iken akşamüstü saatlerinde de en düşük seviyesine ulaşır. testesteron testisten salgılandıktan sonra kan içerisinde seks hormonu bağlayan globuline yani SHBG’ ye bağlanır. Bu bağlanan hormonlara da total testesteron denilmektedir. Ayrıca birde bağlanmayan hormonlar vardır ki onlarda serbest testesteron olarak bilinmektedir.

Bu testesteronlar kan içerisinde bulunan protein hormonlarına bağlanarak oluşumlarını sonlandırırken gün içerisindeki üretim seviyelerinde yüksek alçağa doğru düşüş gösterir. O yüzdende testisteki yapılacak testlerde total testesteron seviyesine bakmak yanlış tanılara neden olabilir. Testesteron testlerinde asla total testesteron seviyesine bakılmaz bunun yerine serbest testesteron seviyesine bakılarak testiste yaşanan sıkıntıların neler olduğu anlaşılır.

Ayrıca erkeklerde üretilen testesteron hormonu testislerin dışında az miktarda olsa böbrek üstü bezlerinde yani adrenal bezlerinde üretilmektedir.

 
Yetişkin Erkekte Testesteron Seviyesi
 
Normal bir yetişkin erkekte testesteron seviyesi ortalama olarak üç ile on mililitre arasında değişiklik göstermektedir. En yüksek seviye belirtiğimiz gibi sabah saatlerinde görülür. Düşük testesteron seviyelerinde oluşan sorunların anlaşılabilmesi için bazı testler yapılır. Bu testler kan testleri olarak gerçekleşir. Yapılacak kan testleri kol damarlarından olan toplar damardan alınarak gerçekleşir. Özellikle kısırlık, ereksiyon bozukluğu, cinsel isteksizlik, tüylenme sorunları, kas kitlesinde azalma konsantre olmama gibi durumlarda erkeklere uygulanır.
Ergenlikte Testesteron Seviyesi
 
Bu hormon ergenlik döneminde çoğalmaya ve gelişmeye başlar ve erkeklerde kırklı yaşlardan sonra azalmaya doğru meyil eder. O yüzdende azalan testesteron hormonun kişide yapacağı olumsuz etkiler total testesterondan değil serbest testesterondan bakılarak yapılır. Böylelikle ileri yaşlarda testislerde yaşanacak sıkıntıların gerçek nedenleri anlaşılmaya çalışılır.
 
Testesteronun Normal Değerler Nelerdir;
Yetişkin erkeklerde oluşan normal seviye üç ile on mililitre arasında değişiklik gösterirken içerisinde bağlı bulunmayan ve serbest testesteron seviyesi ortalama olarak on beş ile otuz mililitre arasında olur. Bu durumda toplam testesteron seviyesi normal, öztrojen artmış ve serbest testesteron seviyesi de çok az ise bu durum karşısında alınacak bazı önlemler vardır.
Bu önlemlerin başında;
  • Erkeklerin vücutlarındaki yağlardan kurtulması testesteron seviyesini yükseltmede yardımcı olur.
  • Aromataz enzimi testesteronu östrojene çevirir ve yükselmesini sağlar.
  • Ayrıca toplam testesteron seviyesi ve serbest testesteron seviyesinde düşüş var ise o zaman mutlaka testesteron replasman tedavisi yapılmalıdır.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir