Trigliserid Nedir

Trigliserid Nedir

Kanımız birçok madde taşır. Bazı maddelerin değerleri hastalıkların tanısında kullanılır. Trigliseridler de bu maddelerden biridir.  Trigliseridler 3 yağ asidiyle 1 gliserolün ester bağı kurarak birleşmesiyle oluşmuş doğal (nötral) yağlardandır. Trigliseridler hayvansal olabildiği gibi bitkisel de olabilirler. Bitkisel kaynaklı olanlar ( doymamış yağlar)  oda sıcaklığında sıvı, hayvansal kaynaklı olanlar (doymuş yağlar) ise katı halde bulunurlar. Kanımızda bulunan trigliseridler yiyeceklerle alındığı gibi vücudumuz tarafından da yapılmaktadır. Besinlerle aldığımız doymamış ve doymuş yağların tamamı önce sindirilerek trigliseridlere ayrılır sonra karaciğere taşınır.  Kandaki trigliserid seviyesindeki artışların kalp krizi bakımından risk oluşturduğu düşünülür. Kalp krizi bakımından risk oluşturan sadece kandaki kolesterol değeri değildir, trigliserid yüksekliği de önemli bir kriterdir.

Kandaki Trigliserid Seviyeleri

Kolesterol normal seviyede olsa bile kandaki trigliserid miktarı fazla olan kişilerin birkaç yıl içinde kalp krizi yaşama olasılığı bulunmaktadır. Bu açıdan trigliserid miktarı normal sınırlar içinde tutulmaya çalışılmalıdır. Bu denli hayati önemi olan trigliseridlerin normal değerleri açlık durumundaki ölçümüne göre:

*Kadınlarda: 35–135 mg/dl

*Erkeklerde: 40–160 mg/dl arasında olmalıdır.

Normal değerlerin altındaki ve üstündeki değerler tıbbi olarak değerlendirilmelidir. Trigliserid seviyesi 200–400 mg/dl arasında olduğunda sınırda ama yüksek, 400–1000 mg/dl arasında olduğunda ise yüksek olduğu kabul edilir. 1000 mg/dl üzerindeki değerler ise çok yüksek kabul edilir ve sağlık açısından son derece tehlikelidir.

Trigliserid Seviyesinin Artma Sebepleri

Bazı kişilerde trigliseridler genetik olarak artsa da genellikle altta yatan ve aşağıda belirtilen başka sebepler bulunabilmektedir.

*Aşırı yağlı beslenme

*Karbonhidrat bakımından zengin beslenme

*Alkol kullanımının artması

*Pankreas iltihabı

*Böbrek yetmezlikleri

*Metabolik sendrom ve diyabet

*Kortizon kullanımı

*Östrojen hormonu kullanımı

*Hamile olmak

*Tiroid bezindeki yetmezlik

*Ağır enfarktüs geçirilmesi

* Glikojen depo hastalıkları

*Bazı tansiyon ilaçları

*Bazı idrar söktürücüler

*Bazı kalp ilaçları

Trigliserid Yüksekliği

Trigliserid yüksekliği genellikle sinsice ilerlese de bazı belirtiler de vermektedir. Bu belirtilerden en sık karşılaşılanları şunlardır:

*Tansiyondaki dengesizlikler

*Tekrarlayıcı baş ağrısı

*Ense kökünde hissedilen tuhaflık

Bu belirtiler geç fark edilebileceğinden ya da farklı hastalıkların belirtisi de olabileceğinden neden kaynaklandığı ancak kan testleriyle saptanmalıdır. Trigliserid seviyesi 200–300 mg/dl’yi aşan durumlarda damar iç yüzeyinde plaklar olacağından beyin damarlarının tıkanması ve felç geçirilmesi riski artmaktadır. HDL kolesterol az ama trigliserid yüksek olduğunda beyindeki damarların tıkanarak felç geçirilmesi ve kalp krizi riski daha çok artmaktadır. Bu sebeple trigliserid ölçümünün HDL kolesterol ile birlikte yapılması ve değerlendirilmesi daha doğru olacaktır. Trigliserid seviyesi 1000 mg/dl’yi geçiyorsa pankreasta iltihaplanma olasılığı üzerinde durulur. Kandaki trigliseridlerin yükselmesi iç organların da yağlanmasına sebep olmaktadır.

Yüksek Trigliseridi Düşürme Yolları

En önemli tedavi şekillerinden biri yaşama hareket kazandırmak, düzenli egzersiz yapmaktır. Düzenli olarak spor yapamayanlarda günlük yapılan ev işleri bile fayda sağlayacaktır. Ayrıca aşağıdaki yollarla da trigliserid seviyesi düşürülebilmektedir:

*Akdeniz tipi beslenmeye geçilmesi

*Şekerin azaltılması

*Kilo verilmesi

*Sigara ve alkolün bırakılması

*Temel yağlardan olan Omega 3 ve Omega 6’nın alınması

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir