Vitamin B12 Testi Nedir

Bu testle kanın sıvı bölümündeki (serum) vitamin B12 ve folate konsantrasyonu ölçülür. Kırmızı kan hücreleri içerisindeki folate miktarı da ölçülebilir. Normal olarak hücre içerisindeki serumdakinden daha yüksek konsatrasyondadır.

B12 ve folat’ın her ikisi de B kompleks vitaminlerinin bir parçasıdır. Folat yeşil yapraklı sebzelerde, turunçgillerde, kuru fasulye ve bezelyede, karaciğerde ve mayada bulunur. B12 ise hayvan ürünlerinde örneğin kırmızı ette, sütte yumurtada ve kümes hayvanlarında bulunur. Son yıllarda vitamin B12 ve folat açısından desteklenmiş tahıllar, ekmekler ve diğer tahıl ürünleri B12 ve folat diyet kaynağı olarak önem kazanmıştır.

B12 ve folat normal RBC formasyonu, dokular, hücre onarımı ve DNA sentezi için gereklidir. Folat örneğin gebelik sırasında fetusda hücre bölünmesinde önemli iken, B12’de sinir sağlığı için önemlidir. Hem B12 hem de folat eksikliği makrositik anemiye yol açabilir. Megaloblastik anemi olarak adlandırılan bu durum, RBC’lerin üretiminin azalması ama daha büyük RBC’nin gözlenmesi olarak bilinir. Makrositik RBC ‘ler normal RBC’lere göre daha kısa bir yaşam süresi vardır. Hemolize daha yatkındırlar, yorgunluk, güçsüzlük gibi anemi semptomlarına yol açabilirler. B12 eksikliği değişen derecelerde nöropatiye neden olabilir ve sinir hasarı hastaların ellerinde ve ayaklarında hissizliğe ve uyuşukluğa neden olurlar. Folat eksikliği özellikle erken hamilelik dönemlerinde fetüste spina bifida gibi nöral tüp defekti riskini artırır.

B12 ve Folate Eksikliğinin nedenleri çeşitlidir:

Yetersiz alım 
İnsan vücudu yıllar boyunca B12’yi karaciğerinde depolar ve besinlerle kolayca sağlanır. Bu vitaminin diyetle eksikliği oldukça nadir görülür. Genellikle malnutrisyon durumlarında ve vejeteryanlarda görülür. Vejeteryanların çoçuk ve bebeklerinde de görülebilir. Çünkü yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da depolanmazlar ve eksikliği daha hızlı görülür.

Folatın yaygın eksikliliği daha alışık olunanan bir durumdur, fakat folat açısından desteklenen ekmeklerin ve tahıl ürünlerinin kullanılması ile daha az görülür hale gelmiştir. Folat, B12 den daha küçük miktarlarda dokularda depolanır ve folat, B12’den daha düzenli olarak tüketilmelidir.

Malabsorbsiyon
Hem B12 ve hem folat eksiklikleri ince bağırsakta emiliminin bozulması durumlarında görülebilir. Bunlar:

  • Çölyak hastalığı
  • Mide ve bağırsaklarda bakterilerilerin aşırı çoğalması
  • Mide asit üretiminin azalması (Mide asidi yiyeceklerdeki B12’yi proteinlerden ayırmak için gereklidir)
  • Pernisiyoz anemi, B12 eksikliğinin en sık sebebidir. İntrinsik faktör olarak adlandırılan bu molekül sadece midede bulunan pariyetal hücreler tarafından salınır, midede intrinsik faktör ve B12 birleşir ve incebağırsakta beraberce emilirler. Pernisyöz anemide az veya hiç intrinsik faktör olduğu için B12 vitaminin emilimi bozulmuştur..
  • Midenin (pariyetal hücreler dahil) veya bağırsakların alındığı cerrahi işlemler sonrası da B12 emilimi bozulur.

Azalmış alım

Şu durumlarda görülür:

  • Karaciğer ve Böbrek Hastalıları
  • Alkolizm –  B12 ve folat az emilir ve böbreklerden fazla atılır.

Artmış ihtiyaç

Gebelerde fetal gelişim için çok miktarda folat ihtiyacı olur gestasyon süresince bu ihtiyaç yoğunlaşacaktır ve eksikliğinde prematüre doğum ve çocukta nöral tüp bozukluğuna yol açabilecektir

Test için numune nasıl toplanır?

Koldaki bir venden enjektör ile alınan kan örneği

Numunenin kalitesinden emin olmak için herhangi bir test hazırlığına gerek var mı?

Örnek alımından 6-8 saat önce açlık gerekebilir. Özel laboratuvar kurallarına bakılabilir veya sağlık çalışanlarına sorulabilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir